• ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۱ آبان
  • اِلأِثنين ٣ ربيع الاول ١٤٤۰
  • Monday, November 12, 2018
زمان انتشار: ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت ساعت 08:20 | تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۲/۲۹ ساعت 08:27 | تعداد بازدید: 8915 | کد مطلب: 15578

بخش CCU

بخش CCU

واحدهای مراقبت ویژه عروق کرونر برای اولین بار در دنیا جهت کنترل بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد و درمان آریتمی‌های کشنده در سال 1960 سازماندهی شدند. هدف از تجهیز این گونه بخش‌ها کاهش میزان مرگ و میر ناشی از MI و عوارض آن می‌باشد .
بخش CCU این بیمارستان در طبقه اول در مجاورت بخش ICU واقع شده است که با خط راهنمای قرمز مشخص می‌شود. در این بخش یک گروه پرستاری ورزیده و سازمان یافته‌ای که قادر به تشخیص آریتمی‌ها هستند و دوز داروهای ضد آریتمی و ضد انعقادی را تنظیم نموده و همچنین در مواقع ضروری احیاء قلبی را انجام می‌دهند، حضور دارند.
در این بخش بیماران مبتلا به انفارکتوس‌ حاد قلبی ، آنژین صدری ناپایدار ، اختلالات هدایتی خطرناک، حملات سنکوب، ادم حاد ریه، مسمومیت با دیژیتال و آمبولی ریه و وقفه قلبی بستری می‌شوند.
بخش سی‌سی یو این بیمارستان مجهز به 7 یونیت هست که هر کدام شامل یک تخت، مانیتورینگ قلبی، فلومتر اکسیژن، ساکشن سانترال، کمد کنار تخت و میز غذاخوری است. ایستگاه پرستاری در وسط بخش قرار گرفته که به یونیت‌های 3 و 4 و 5 و 7 کاملاً مشرف و این یونیت‌ها در دید مستقیم، نسبت به ایستگاه پرستاری قرار دارند و یونیت‌های 1 و 2 و 6 بااستفاده از دوربین مدار بسته پایش می‌شوند.
شرایط خاص محیط بخش CCU
بیمارانی که در بخش سی‌سی یو بستری می‌شوند معمولاً مضطرب هستند. اثرات فیزیولوژیک این حالت روانی عبارتند از افزایش فشار خون و تعداد ضربان قلب و این تغییرات منجر به افزایش نیاز میوکارد به o2 می‌شود. در نهایت ایسکمی و نکروز میوکارد را افزایش می‌دهد. به این جهت لازم است در سی‌سی یو با آسیب روانی و حالت اضطراب مقابله شود که رعایت اصول زیر لازم است.
1 ـ باید محیط سی‌سی یو آرام و ارتباط با بیمار صحیح باشد.
2 ـ برقرار کردن ارتباط با بیمار از طریق صحبت، رفتار و چهره هم بوده و باید به طریقی باشد که بیمار حس کند همه چیز تحت کنترل است و اقدامات پرستاری برای بیمار توضیح داده شود.
3 ـ صحبت با همکاران، دانشجویان و سایرین باید در حد کمتر از حد شنوایی بیمار انجام شود.
4 ـ به بستگان بیمار اطلاعات صحیح و تا حد امکان دلگرم کننده داده شود ولی خانواده بیمار نباید در مورد خطرات احتمالی بیمار بی‌اطلاع باشند.
5 ـ باید اقدامات الزامی مانند کاردیو ورژن، گذاشتن پیس میکر موقت را برای بیمار توضیح داد. خطر احتمالی را باید گفت ولی نباید روی آن تأکید کرد.
6 ـ تجویز یک داروی آرامبخش و خواب آور به جز بیمارانی که ممنوعیت داشته باشند مانند بیماران COPD همراه با احتباس CO2 
7 ـ هنگامی که بیمار از CCU به قسمت دیگری از بیمارستان منتقل می‌شود باید روی جنبه‌های مثبت این انتقال تأکید کرد مثلاً این مطلب که بهبودی آنقدر حاصل شده که به بیمار اجازه ترک سی‌سی یو را می‌دهند.
8 ـ پیش‌گیری از بروز سندرم سی‌سی یو (حالت گیجی، بی‌قراری و اضطراب که به محرومیت حسی نسبت داده می‌شود) لذا دسترسی به تقویم و موارد مشابه آن فراهم و برنامه ملاقات برای بیمار ترتیب داده شود. به بیمار و ملاقات کنندگان باید گوش زد کرد که از مسائل اصطراب انگیز و پراسترس پرهیز کنند. تلفن به صورت محدود باید در دسترس بیمار قرار گیرد.
شرایط انتخاب پرستاران بخش CCU
1 ـ با هوش و با ذکاوت باشد  2 ـ خونسرد و مسلط بر اعصاب خود باشد  3 ـ داشتن ظرفیت و بلوغ اجتماعی  4 ـ داشتن تجارب کافی  5 ـ آموزش کافی 6 ـ جوان و در عین حال باتجربه

مدت مراقبت از بیمار در بخش سی‌سی یو
طبق آمار در حدود 20 تا 25% مرگ و میر در انفارکتوس میو کارد در 72 ساعت اول و حداکثر آن در 24 ساعت اول است . بعد از سه روز اول خطر بروز مرگ و میر کاهش می‌یابد و تا روز هفتم 70% مرگ و میر کاهش  می‌یابد. بنابراین مدت اقامت در بخش CCU در اثر MI بدون عارضه سه روز بوده و اغلب بیماران بعد از 7 روز مرخص می‌شوند.

نسخه چاپی نسخه XML فایل خبر ارسال به دوستان
کلید واژه
 
سروش سراسری - سایت اصلی آپارات سراسری - سایت اصلی
زمان انتشار: ۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت ساعت 08:20 | تعداد بازدید: 8915 | کد مطلب: 15578
ارسال نظر
نام:
captcha
کد امنیتی:
پست الکترونیک:
نظر: 100

مشاهده دیدگاه بینندگانچند رسانه ای
عکس
فیلم
طرح و پوستر
کاریکاتور
صوت
 
  • گزارش تصویری سومین دوره همایش آموزشی "تبیین حقوق شهروندی" باغ دولت آباد
  • گزارش تصویری سومین دوره همایش آموزشی "تبیین حقوق شهروندی" باغ دولت آباد
  • گزارش تصویری دومین دوره همایش آموزشی "تبیین حقوق شهروندی" باغ دولت آباد
  • تقدیر از مدیران ادارات کل و مدیریت درمان برگزیده سازمان تأمین اجتماعی در جشنواره شهید رجایی
  • مشارکت مدیریت درمان تامین اجتماعی در برپایی بیمارستان صحرایی
  • کارگران پایه های اصلی تولید و اقتصاد کشور هستند

آرشیو

آرشیو

آرشیو

آرشیو

آرشیو

Page Generated in 5/6182 sec